Chambersburg

West Super Region a rugged hurdle for 3 area wrestlers

Three Franklin County wrestlers have qualified for this Saturday’s West Super Region wrestling championships at Altoona H.S.

Dominic Frontino

The eight-man brackets include the top three finishers from the South Central Region (District 3) and the Southwest Region (WPIAL, District 7) and two from the Northwest Regional.

The top four place-winners of the Super Regional advance to the state tournament, which will be a one-day event on March 13 at Giant Center with eight-man brackets.

Below are the West Super Region brackets for each weight class with an area wrestler, and notes:

120 pounds
NW-1 Lane Aikey, Bellefonte (5-0) vs. SW-3 Chad Ozias, Connellsville (14-5)
SC-2 Mason Leiphart, Dover (20-1) vs. SW-2 Mac Church, Waynesboro Central (22-2)
SC-1 Karl Shindledecker, Chambersburg (19-0) vs. NW-2 Caleb Fasick, Altoona (12-7)
SC-3 Joshua Hillard, Manheim Township (22-1) vs. SW-1 Dylan Coy, North Allegheny (25-1)

Notes: Top 10 state rankings (by PA Power Wrestling): 2.McCoy; 3.Church; 4.Aikey; 5.Shindledecker; 6.Leiphart; 9.Hillard; 10.Ozias … The only wrestler not ranked in the top 10 is Shindledecker’s opponent, Fasick … Shindledecker missed states last year, but took third in 2019.

138 pounds
SW-1 Cole Homet, Waynesburg Central (25-1) vs. SC-3 Dominic Frontino, Shippensburg (17-3)
NW-2 Chandler Ho, DuBois (22-4) vs. SC-2 Caden Dobbins, Dallastown (22-3)
NW-1 Matt Sarbo, Altoona (10-1) vs. SW-2 Finn Solomon, Franklin Regional (29-2)
SW-3 Dylan Evans, Chartiers Valley (29-5) vs. SC-1 Josh Miller, Central Dauphin (22-1)

Notes: Top 10 rankings: 2.Homet; 3.Solomon; 4.Miller; 5.Evans; 6.Sarbo, 7.Ho; 9.Weaver; 10.Dobbins … Frontino is the only wrestler not ranked in the top 10 … He qualified for states last year as a freshman, but went 0-2.

172 pounds
NW-1 Trey Kibe, Mifflin County (17-0) vs. SW-3 Brian Finnerty, Thomas Jefferson (29-4)
SC-2 Tucker Hogan, Daniel Boone (18-1) vs. SW-2 Sammy Starr, Kiski Area (34-3)
SC-1 Tate Nichter, Chambersburg (21-2) vs. NW-2 Lance Urbas, State College (16-2)
SC-3 Thomas Dressler, Spring Grove (22-2) vs. SW-1 Luca Augustine, Waynesboro Central (16-0)

Notes: Top 10 rankings: 1.Kibe; 2.Augustine; 4.Starr; 5.Urbas; 6.Nichter; 7.Hogan; 8.Dressler; 9.Finnerty … Urbas defeated Nichter in a wild 11-10 dual match earlier this season … Nichter’s other loss was to Dressler … Nichter was sixth at states in 2019, but missed qualifying last year … Kibe is a former state champion.