Boys Soccer

47 area athletes earn Mid Penn all-star designations

The Mid Penn Conference announced its fall all-star teams Monday night — with the exception of football and girls volleyball — and 47 Franklin County athletes were on the list.

Football and volleyball were not included, according to the league’s release, because the conference has not yet made a decision as to their release based upon the absence of competitions between some division opponents.

First-team selections in boys soccer included Chambersburg’s Luke Mason, Adam Murr of Greencastle-Antrim, Shippensburg’s Travis Bigham and Jacob Cramer, and Hayden Oldham and Josh Clapsaddle of Waynesboro.

In girls soccer, Chambersburg put Gianna Weigel and Aubrey Pyne on the first team, Greencastle had Avery Parks, Rylee Henson and Sydra Royer picked, Shippensburg had Tori Rumbaugh chosen and James Buchanan’s Jade Wolfe was listed.

Field hockey first-team picks included Chambersburg’s Ashlyn Barton, Ship’s Alexa Henry and Gracie Johnson, Peyton Barvinchack and Olivia Winslow of G-A and Waynesboro’s Caitlin McLeod.

In girls golf, Chambersburg’s Heather Sanbower and ‘Boro’s Ella Lowry were named, while in boys golf, Greencastle’s Cooper Swam and Waynesboro’s Devin Smith, Evan Stein, Dylan Byers and Brady Cauffman were selected.

BOYS SOCCER
Commonwealth Division
First Team
Chambersburg — Luke Mason.
Second Team
Chambersburg — Andrew Quach, Cole Myers.
Colonial Division
First Team
Greencastle-Antrim — Adam Murr; Shippensburg — Travis Bigham, Jacob Cramer.
Second Team
Greencastle — Theo-Gerald Oreste, Cale Stover; James Buchanan — Kaanan Hissong; Shippensburg — Karsten Baun.
Keystone Division
First Team
Waynesboro — Hayden Oldham, Josh Clapsaddle.
Second Team
Waynesboro — Jackson Cordell.

GIRLS SOCCER
Commonwealth Division
First Team
Chambersburg — Gianna Weigel, Aubrey Pyne.
Second Team
Chambersburg — Lindsey Swanger, Olivia Martin.
Colonial Division
First Team
Greencastle-Antrim — Avery Parks, Rylee Henson, Sydra Royer; James Buchanan — Jade Wolfe; Shippensburg — Tori Rumbaugh.
Second Team
Greencastle — Mia Libby; James Buchanan — Kadenn Martin; Shippensburg — Alyssa Nori.
Keystone Division
Second Team
Waynesboro — Sevannah Perkins.

FIELD HOCKEY
Commonwealth Division
First Team
Chambersburg — Ashlyn Barton.
Second Team
Chambersburg — Kenzie Boyd.
Colonial Division
First Team
Shippensburg — Alexa Henry, Gracie Johnson; Greencastle — Peyton Barvinchack, Olivia Winslow; Waynesboro — Caitlin McLeod.
Second Team
Shippensburg — Rachel Alleman, Aubrey Sydnor, Kiah Hastings; Greencastle — Abbi Cunningham, Taylor Mills; Waynesboro — Caroline Crutchfield, Chloe Smith.

GIRLS GOLF
Commonwealth Division
Chambersburg — Heather Sanbower.
Colonial Division
Waynesboro — Ella Lowry.

BOYS GOLF
Colonial Division
Greencastle — Cooper Swam; Waynesboro — Devin Smith, Evan Stein, Dylan Byers, Brady Cauffman.