Chambersburg

Trojans, Greyhounds split victories in the pool

SHIPPENSBURG — The Chambersburg boys and Shippensburg girls had their way during a non-league swim meet Thursday at Shippensburg.

Emily Stroble

Emily Stroble

The Trojan boys (3-1) won every event on their way to a 125-43 victory over the Greyhounds (0-4), while the Lady Hounds earned a 113-57 win, taking first in all but one event.

For Chambersburg’s girls (0-4), Emily Stroble picked up the only win, touching first in 2:13.65 in the 200 freestyle race.

“The Shippensburg girls have a solid lineup and a nice program,” Trojan coach Donnie Miller said. “We had some excellent swims, but we are still missing a few things as a group. We need consistency and we need to get healthy. Alea Burkholder and Jessica Yo both had excellent meets.”

Gavin Vink

Gavin Vink

For the Lady Hounds (4-0), Julia Strine (200 IM, 100 free) and Madison Osanitch (500 free, backstroke) each won two events, and Jillian Strine (50 free), Rachel Connor (fly) and Mia Estep (breaststroke) each won once.

The Chambersburg boys had three swimmers place first in a pair of events — C.J. Pong (50 free, fly), Aiden McMillen (200 and 100 free) and Colby Estep (500 free, backstroke) — while Robert Pong (200 IM) and Gavin Vink (breaststroke) each took one event.

GIRLS
Shippensburg 113, Chambersburg 57
200 medley relay — 1.Ship (Madison Osanitch, Julia Strine, Rachel Connor, Jillian Strine) 1:55.39
200 freestyle — 1.Emily Stroble (C) 2:13.65
200 IM — 1.Ju.Strine (S) 2:18.40
50 freestyle — 1.Ji.Strine (S), 26.28
100 butterfly — 1.Connor (S) 1:09.23
100 freestyle — 1.Ju.Strine (S) 57.43
500 freestyle — 1.Osanitch (S) 5:27.80
200 freestyle relay — 1.Ship (Ji.Strine, Ju.Strine, Osanitch, McKenna Morris) 1:48.21
100 backstroke — 1.Osanitch (S) 1:02.93
100 breaststroke — 1.Mia Estep (S) 1:12.09
400 freestyle relay — 1.Ship (Emily Smith, Estep, Abby Brink, Morris) 4:4.56

BOYS
Chambersburg 125, Shippensburg 43
200 medley relay — 1.Chbg (C.J. Pong, Joseph Decker, Colby Estep, Sam Spiese) 1:53.08
200 freestyle — 1.Aidan McMillen (C) 2:00.93
200 IM — 1.Robert Pong (C) 2:10.38
50 free — 1.C.J. Pong (C) 23.42
One-meter diving — 1.Connor Wright (C) 89.50
100 butterfly — 1.C.J. Pong (C) 54.30
100 freestyle — 1.McMillen (C) 51.62
500 freestyle — 1.Estep (C) 5:00.69
200 freestyle relay — 1.Chbg (C.J. Pong, R.Pong, Gavin Vink, McMillen) 1:35.34
100 backstroke — 1.Estep (C) 1:00.37
100 breaststroke — 1.Vink (C) 1:08.83
400 freestyle relay — 1.Chbg (McMillen, R.Pong, Deangelo Santamaria, Michael Johnson) 3:48.33