Chambersburg

County boasts 6 top-4 placers at District 3 track’s 1st day

SHIPPENSBURG — Weber Long of Greencastle-Antrim earned a gold medal Friday afternoon during the first day of the District 3 Track & Field Championships at Shippensburg University.

Weber Long

But he was far from alone among Franklin County athletes finding success.

Long won the Class 3A boys 3200 race by more than two seconds over Graham Thomas of Penn Manor, who came in with the best time of the season. Long prevailed by running a time of 9:18.97, which was six seconds slower than his seed time, but it was a great time in the heat of the late afternoon.

Two area athletes placed second in their events.

Shippensburg’s Jacob Cramer was the runner-up in the boys triple jump, with a distance of 45-9.75. That trailed the winner, Kyle Murr of Penn Manor (47-10.25), but finished ahead of his Greyhound teammate Spencer Edey, who was third with a leap of 45-6.25.

Also taking a silver medal was Claire Paci of Greencastle, who was timed in 10:52.68 in the girls 3200. She trailed only Margaret Carroll of Northeastern (10:50.97).

There were also two fourth-place efforts — Chambersburg’s Kate Etter was a surprise fourth in the girls triple jump with an effort of 37-6, and Ship’s Dalton Foore tossed the shot 49-2 — almost three feet further than his qualifying distance — to take fourth in the 3A boys event.

Kate Etter

Trojan coach Chris Monheim said, “Kate had an outstanding day and it’s not often that you add multiple feet to your previous personal best (which was 35-5.75). She picked a great time to have the best jump of her career.”

All of the above athletes have qualified for next week’s PIAA Championships, and will be joined by Greencastle triple jumper Karleigh Bubeck, who placed sixth with a distance of 36-7.25. That mark was not only her personal best, but is now the school record.

G-A coach Devin McCauley said, “It was a real nice day by our kids today. Weber ran a great race, Karleigh had a huge jump and it was great to see Claire respond in a big race to punch her ticket to states.”

Time trials were held in several events Friday.

In the 3A girls 100, two Chambersburg sprinters made the final field of eight — Natalie Holmes, who was the second-fastest qualifier with a time of 12.49 (behind Spring Grove’s Laila Campbell, 12.14), and Trojan teammate Tayah Warren, who was right behind with the third-best time of 12.53.

Monheim said, “It was fun to watch Natalie and Tayah work their way through the preliminaries and the semifinals. Having two girls from the same team make the 100 final is impressive.”

Also making it through to the final in that event was Shippensburg’s Jillian Sydnor, whose time of 12.70 was seventh-best.

Ship’s Isaiah Houser competed in the boys 200 prelims and reached the final with the third-fastest semifinal time, 22.53. Chambersburg’s Kenan Korkutovic just missed; his 22.94 was the ninth-fastest time.

In the boys 110 hurdles, the Trojans’ Jermere Jones posted the seventh-best time (15.38) to reach the final, while teammate Darion Baumgartner was 11th (15.56). Chambersburg’s Jayden Jones just missed making the 100 finals, with his 11.13 being the ninth-best time.

Events resume Saturday at 9 a.m.