Chambersburg

District 3 wrestling pre-tournament pairings released

Franklin County will have 16 wrestlers competing this Friday and Saturday in the District 3 Wrestling Championships, which are under a different format.

Class 3A will be held at Spring Grove H.S., which will include wrestlers from Chambersburg, Shippensburg and Waynesboro, while Class 2A (James Buchanan) will compete at Central Dauphin East H.S.

Session times are Friday at 5 p.m. and Saturday at 10 a.m.

Chambersburg had six wrestlers qualify, Ship had three and Waynesboro two in 3A, while JB advanced five into the 2A tourney.

Waynesboro competed in Section IV this past weekend, with Hayden Reichard placing third at 170 pounds and Kaden Rouzer taking fourth at 126.

In Section I in 2A, the Rockets had Shaun Reed take third at 285, Hayden Shirk (120) and Hunter Smith (182) place fourth, and Nathan Brake (113) and Logan Miller (160) place sixth.

Listed below are pre-tournament pairings for area wrestlers, which could change before the event begins.

District 3 Championships
Pre-Tournament Pairings
CLASS 3A
(At Spring Grove H.S.)

106 — Luke Mentzer, Chambersburg (20-11) vs. Heath Smyser, Spring Grove (21-9)
120 — Karl Shindledecker, Chambersburg (30-7) vs. Griffin Gonzales, Lebanon (30-2)
126 — Kaden Rouzer, Waynesboro (21-12) vs. Evan Chapman, Northern York (8-4)
132 — Dylan Ramsey, Shippensburg (27-8) vs. Tyler Faust, Central Dauphin (19-16)
132 — Anthony Colangelo, Chambersburg (21-13) vs. Jose Tirado, McCaskey (24-9)
138 — Dom Frontino, Shippensburg (28-8) vs. Eddie Scheck, Muhlenberg (27-10)
152 — Tate Nichter, Chambersburg (36-3) vs. Jonathan Rathman, Cocalico (18-13)
160 — Luke Nichter, Chambersburg (36-4) vs. Matt Pauley, Conrad Weiser, 29-10
170 — Hayden Reichard, Waynesboro (21-11) vs. Benjamin Bearinger, Cocalico (19-10)
220 — Wyatt Hull, Chambersburg (32-11) vs. Nathan Hawkins, South Western (18-13)
285 — Sean Hess, Shippensburg (23-11) vs. Brock Gingrich, Cocalico (16-7)
CLASS 2A
(At CD East H.S.)
113 — Nathan Brake, James Buchanan (17-8) vs. Dillon Reinert, Brandywine Heights (21-10)
120 — Hayden Shirk, James Buchanan (16-11) vs. Ashton Melendez, Wyomissing (22-10)
160 — Logan Miller, James Buchanan (18-8) vs. Michael Torres, Elco (27-11)
182 — Hunter Smith, James Buchanan (17-6) vs. Damion Williams, Middletown (13-16)
285 — Shaun Reed, James Buchanan (15-11) vs. Adrian Sanchez, Wyomissing (12-14)