Chambersburg

G-A’s Taryn Parks wins 800; Trojan boys 3rd in District 3 track & field

Taryn Parks 1600 D3

Greencastle’s Taryn Parks runs in the 1600 at the District 3 Championships on Saturday at Shippensburg University. She was second in the event and won the 800 later in the day.

SHIPPENSBURG — As it turned out, Greencastle-Antrim junior Taryn Parks didn’t have much of a chance in her latest showdown with Marlee Starliper of Northern York.

But Parks made up for it later in the day while competing at the District 3 Track & Field Championships at Shippensburg University on Saturday.

Starliper blew away the field with a district record time of 4:38.70, breaking her own record by more than 8 seconds, to win the girls Class 3A 1600, while Parks was second in 4:52.69.

But Parks came back to set a District 3 record of her own to win the 800, clocking in at 2:09.56, shattering the previous record of Meredith Newman of Manheim Township (set in 2014).

In a busy day for area athletes, Tyeshawn Worrell had a superlative effort for Chambersburg, leading the Trojans to a third-place finish in the 3A boys team standings.

Worrell was third in an electric 100, anchored a pair of Trojan relay teams that placed second, and was 10th in the long jump.

Starliper broke away from the pack early and Parks was never able to make up any ground in the 1600. Starliper’s time was the best in the country so far this season.

“She just put on the gas and pushed the needle,” Parks said, and at some point she realized that Starliper was not going to be caught.

“I still have the 800 and the 4 by 4, and I want to help my team out,” Parks said.

And she did by blazing to a win in the 800 and anchoring the relay team (with Claire Coons, Kaitlin Measell and Willow Hurley) to a sixth-place finish in a school record time of 4:04.04.

Parks has won the last two PIAA 1600 races, although Starliper now has three district titles in a row.

“When the championship races start, strategy changes some,” Parks said. “It’s only a week before states, so for next week it will surely change. As of right now, the plan is to run only the 1600 next week, but that could change.”

Tyeshawn Worrell 100 D3

Tyeshawn Worrell of Chambersburg, third from the right, placed third in the 100 at the District 3 Championships on Saturday at Shippensburg University.

The boys 100 was a thriller, with Worrell, Shawn Brown of Central Dauphin East and Kamere Day of Harrisburg stretching for the tape. Brown won in 10.63, Day was second and Worrell third, although both were timed in 10.64.

It was another school record for Worrell, who has beaten them like a drum in the last few weeks.

“I feel pretty good about today, because last year I false-started in the 100,” Worrell said. “I think I can catch those guys (next week), but I have to hold them off in the final 30 meters.”

In the 4 x 100, the Trojans trailed only CD East, which broke the district and state record with a 41.10. Chambersburg, which included Jayden Jones, Jonathan Jeffrey and Donovan Moses, came in at 42.16, which set a school record.

Worrell said, “Our goal was to be in the top three, and our goal for next week is to hit 41.”

The Trojan 4 x 400 team of Aaron Maynard, Kenan Korkutovic, Diontae Barbour and Worrell was timed in 3:20.33, not far behind Cumberland Valley (3:22.0).

Bre’ya Clopper had a busy day for Chambersburg in the girls races. She took fourth in the 100 hurdles (14.95) and fourth in the 300 hurdles (46.09), and ran on the ninth-place 4 x 400 relay team.

After the 100 hurdles, Clopper said, “My block start was’s as good as it could have been, so I could have had a better time. I’ve been working on a lot of technical stuff to get over the hurdles better, so I think I can improve next week.”

The Trojan girls had two other placewinners — the 4 x 100 team of Shanelle Burrowes, Aniyah Jones, Jacelyn Jones and Tayah Robinson took fifth in 49.28, Ashley Adams placed seventh in the discus with a personal best throw of 115-7 and Sydnie Gilbert was eighth in the 100 hurdles in 15.60.

For the Chambersburg boys, Brock Harmon took fourth in the discus (153-11), and the 4 x 800 relay took sixth in 8:01.06, with Joe Corwell, Barbour, Maynard and Trentin Overcash).

Kevin Suero placed fifth in the triple jump for the Shippensburg boys with a 21-5.5 jump, and the 4 x 100 team of Delonte Wilson, Alex Sharrow, Adam Houser and Isaiah Houser was sixth in 43.12.

 

 

District 3 Track & Field Championships
Saturday’s Results
(Local results only)
GIRLS
4 x 800 relay — 12.Shippensburg (Teddi Powell, Samantha Herman, Gabriella Nye, Alyssa Nori) 9:54.64; 13.Chambersburg (Maddie Kinton, Allie List, Anna DeGrange, Keira Whitehead) 10:01.31
100 H — 4.Bre’ya Clopper (Chbg) 14.95; 8.Sydnie Gilbert (Chbg) 15.60
1600 — 2.Taryn Parks (G-A) 4:52.69; 15.Whitehead (Chbg) 5:18.52
4 x 100 relay — 5.Chambersburg (Shanelle Burrowes, Aniyah Jones, Jacelyn Jones, Tayah Robinson) 49.28
400 — 17.Julia Nye (Ship) 1:00.07
300 H — 4.Clopper (Chbg) 46.09
800 — 1.Parks (G-A) 2:09.56 (District 3 record)
4 x 400 relay — 6.Greencastle (Claire Coons, Kaitlin Measell, Willow Hurley, Parks), 4:04.04; 9.Chambersburg (Burrowes, Kinton, Clopper, Gilbert) 4:05.72
Discus — 7.Ashley Adams (Chbg) 115-7
High jump — 11.(tie) Hattie Reiss (Ship) 4-11
Long jump — 15.Alexis Dougherty (G-A) 15-4; 19.Measell (G-A) 14-8
Javelin — 13.Rachel Verhoef (G-A) 105-5; 17.Kendra Ocker (Ship) 97-7
Team standings: 1.Warwick 75, 2.Conestoga Valley 66; 3.Wilson 47.5; 4.Cedar Crest 38; 5.Central Dauphin; 8.(tie) Greencastle-Antrim 21; 17.Chambersburg 17.

BOYS
4 x 800 relay — 6.Chambersburg (Joe Corwell, Diontae Barbour, Aaron Maynard, Trentin Overcash) 8:01.06
110 H — Michael Reich (Ship), DQ, false start
100 — 3.Tyeshawn Worrell (Chbg) 10.64
1600 — 9.Overcash (Chbg) 4:26.72; 16.Marcus Cooley (Way) 4:38.61
4 x 100 relay — 2.Chambersburg (Jayden Jones, Jonathan Jeffrey, Donovan Moses, Worrell) 42.16; 6.Shippensburg (Delonte Wilson, Alex Sharrow, Adam Houser, Isaiah Houser) 43.12
300 H — 10.Reich (Ship) 41.06
4 x 400 relay — 2.Chambersburg (Maynard, Kenan Korkutovic, Barbour, Worrell) 3:20.33
Long jump — 5.Kevin Suero (Ship) 21-5.5; 10.Worrell (Chbg) 20-10.25
Javelin — 9.E.J. Miller (Way) 173-0
High jump — 9.(tie) Alex Doyle (Ship) 6-0; 16.Ellis Grant (JB) 5-10
Discus — 4.Brock Harmon (Chbg) 153-11; 13.Noah Foust (Ship) 134-7; 17.Nicolai Rogers (G-A) 127-2
Team standings: 1.Central Dauphin East 56; 2.Carlisle 39; 3.Chambersburg 36; 4.Cumberland Valley 34; 5.Warwick 31; 26.(tie) Shippensburg 9